Předseda České společnosti pro rozvoj bydlení se dnes zúčastnil odborné diskuze, pořádané prestižním magazínem deníku E15 Premium na téma reality. Panelovými diskutujícími byli Adriana Krnáčová, primátorka hlavního města Prahy, Tomáš Pardubický, generální ředitel Finep Holding, Petr Palička, country managing director Real Estate CZ, Penta Investments a Miroslav Linhart, ředitel oddělení nemovitostí, Deloitte Advisory.

Hlavním tématem byla nová Praha a rozvoj hlavního města ve světle zpomalující se výstavby, odkládání klíčových (zejména dopravních) staveb a komplikujících se povolovacích procesů. Ze strany developerů zazněl varovný hlas, že Praze při současném vývoji bytové výstavby budou v brzké době zásadně chybět byty. Tento stav nemůže nahradit ani developerská či individuální výstavba ve Středočeském kraji, která navíc přinese další komplikace v již tak neutěšené dopravě.

Naprostým zmarem se stává přípravný proces ve stavebnictví. Aktéři zdůraznili, že neschopnost vedení hlavního města dotáhnout metropolitní územní plán, komplikované stavební předpisy a neschopnost města rozhodovat klíčové parametry dramaticky protahuje přípravu staveb. Zmínili, že dnešní stavebník potřebuje pro získání územního rozhodnutí zpravidla 4 až 5 let a další rok či rok a půl trvá získání stavební povolení. Nejrozmanitější iniciativy a spolky pod praporem ochrany čehokoliv dokáží při zmíněné invaliditě rozhodování stavebních úřadů protahovat stavební řízení do nekonečna. Mnohdy pak nezbývá, než aby o stavbě samotné rozhodoval soud.

Tento vývoj samozřejmě přispívá značnou měrou k současnému růstu cen nových bytů. Tyto ceny se přitom dostávají na hranici únosnosti ze strany běžných investorů. To má pak za následek zvyšující se riziko pro úvěrující banky a zpřísňování podmínek pro získání hypotečních úvěrů. Z vyjádření primátorky bohužel nešlo odhadnout, zda najde cestu k řešení v čase do krajských voleb. Připomněla totiž, že „je to těžké, když zástupci spolků a ochránců všeho možného sedí v pražském vedení“.

Přitom není zcela jisté, zda se i při zlepšení kritické situace podaří v brzké době dohnat ztrátu v počtu nových bytů, kterou Praha za poslední desetiletí nabrala. Závěr tak nevyzněl nikterak optimisticky a nezbývá než doufat, že se vedení Prahy podaří výrazně posunout alespoň metropolitní územní plán. Pozitivní je, že si sama primátorka uvědomuje výzvy, které stojí před hlavním městem, které je pátou nejnavštěvovanější evropskou metropolí a třetí v hodnocení bezpečnosti. I to jsou totiž důvody, které mohou učinit z Prahy dobrou adresu pro mnohé Evropany a dále tak zatížit současný deficit nové bytové výstavby.

26. dubna 2017

Klára Pačesová